Diyabetik ayak ülserinin başarılı tedavisi pek çok tıbbi değişkene bağlıdır. Değişmeden sabit olan tek şey ise yaraya neden olmuş baskı, travma ya da deformasyonun düzeltilmiş ve yükün kaldırılmış olmasının gerekliliğidir.

 

Diyabetik Periferik Nöropatisi olan hasta bilekteki dengesizlik, ayaktaki deformite veya kontraktür yüzünden yürüyüş sapmaları sergileyince, bu sürekli tekrar eden mikro travmalar ayağın belli yerlerinde ülser oluşumuna neden olabilir. Aşil kiriş kontraktürleri genellikle orta-ayak, ön-ayak ya da dijital ülserlere sebebiyet verir. Aynı şekilde, bilekteki dengesizlik veya gevşek aşil kirişi hissiz uzuvda topuk ülserinin oluşumuna katkıda bulunabilir.

Diyabetik ülserlerin çoğunluğu ortopedik anomali ve nöropatik ayaktan dolayı oluşur. İyileşmedeki başarı ve iyileşme süresi hastanın genel sağlık durumu, kontrol altına alınmış A1C durumu, damarların sağlığı, ağırlığı ve bunun gibi daha pek çok tıbbi faktörlere bağlıdır. Azami düzelme ve anomalinin üzerindeki yükün alınması olabilecek en hızlı olumlu neticenin elde edilmesinde zorunludur.

HEDEF: Hareketli olmanın vermiş olduğu bütün sağlık kazanımlarını desteklemek için ayak ile bileği stabilize ederken ve desteklerken ya da uzvu düzeltirken aynı zamanda hasta kitlemizi gezer halde tutmak.

 

OWLS Programı 10 yıldan fazla klinik ortotik gelişimin bir zirvesidir. Kişiye özel ısmarlama ortezlerle bilek kompleksini stabilize ederken ve düzeltirken aynı zamanda Wagner 1-4 derecesindeki diyabetik ülserin tedavisiyle uyumlu hale getirir.   

OWLS PROGRAMI